ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
Piramida priorytetów jest metodą hierarchizacji wypracowanego wcześniej materiału. Wypracowany materiał jest dziełem samej grupy (można tu stosować różne metody twórczego myślenia i dyskusji) albo zostaje dostarczony przez prowadzącego. Najczęściej ma on postać listy (różnych cech, potrzeb, części składowych, etapów itd.) sporządzonej bez troski o hierarchię ważności. Metoda wymaga od uczestników podejmowania decyzji wyboru "ważnych spośród ważnych" (co nie jest łatwe) a następnie decydowania o sposobie ich ułożenia. Piramida priorytetów czy ważnej umiejętności negocjacji - grupa ma wypracować pewien konsensus a nie zakrzyczeć czy przegłosować mniejszość.
Piramidy mogą stać się elementem dekoracyjnym sali.
Prowadzący dokonuje podziału na kilkuosobowe grupy. Uczestnicy wypracowują lub otrzymują gotową listę różnych cech, potrzeb, części, elementów związanych z omawianym tematem. Pierwszym ich zadaniem jest wybór z podanej listy 10 punktów ich zdaniem najważniejszych. Chodzi na tym etapie o rozmowę w grupie, wzajemne przekonywanie się i negocjacje. Należy wprowadzić zasadę, że nie wolno odmiennego zdania zakrzyczeć - należy używać rzeczowych argumentów a ewentualne głosowanie przeprowadzić jako ostateczność. Następnie wybrane punkty powinny zostac przepisane na małe karteczki. Grupa podejmuje rozmowę (w tym samym duchu co poprzednio) nad sposobem ułożenia karteczek w piramidę - cztery karteczki w pierwszej warstwie, trzy w drugiej, dwie w trzeciej i na szczycie jedna.
Wyniki prac można zaprezentować na forum, gdzie przedstawiciele grup prezentują swoje piramidy z krótkim komentarzem, który będzie odbiciem pracy grupy. Można także zapoznać wszystkich z pracami poszczególnych grup za pomocą karuzeli.
W metodzie tej można zmniejszyć wielkość piramidy do sześciu elementów lub nawet do trzech. W tej ostatniej wersji można już na początku przykleić karteczki do równobocznych trójkątów wyciętych z szarego papieru a dyskusję odbyć pod hasłem - na jakim boku postawić trójkąt.
Grupy nie muszą pracować nad tymi samymi listami - mogą podejmować różne aspekty tematu. Ciekawsza jest wtedy prezentacja na forum - prace poszczególnych grup tworzą większą całość.
Małe karteczki 10 (6 lub 3) x ilość grup, mazaki, papier do naklejenia piramidy, klej.
Opcjonalnie: kartki z listą (chyba, że grupa wypracowuje listę samodzielnie)
Metoda nie na szczególnych wymagań
© 2001 - ks. Zbigniew Paweł Maciejewski